WYSTAWA PRACA PRAGA
zgłoszenia prac na wystawę
About this process
REGULAMIN WARSZTATÓW PIEKARNIA
1. ORGANIZATOR I INFORMACJE O PROJEKCIE OPENHERITAGE
Organizatorem Warsztatów jest:
Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich (OW SARP)
z siedzibą przy ul. Foksal 2, 00-360 Warszawa
Warsztaty organizowane są na w ramach realizacji projektu OpenHeritage, którego partnerem konsorcjum jest OW SARP., a liderem Metropolitan Research Institute z Budapesztu.
Celem projektu OpenHeritage jest poszukiwanie rozwiązań i proponowanie modeli heritage adaptive re-use (nowego sposobu użytkowania respektującego i wykorzystującego wartości dziedzictwa materialnego i niematerialnego) wpisującego się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy). Działania te nie opierają się na wyborze pomiędzy tradycyjnymi dualizmami: inwestowania środków publicznych w przedsięwzięcia bez możliwości zwrotu vs. komercyjnej inwestycji z zyskiem jako głównym celem działania. Proponowane modele mają charakter inwestycji zmierzających do samodzielności finansowej, ale dla których zysk jest środkiem, a nie celem. Takie działania zakładają współpracę pomiędzy różnymi interesariuszami oraz zaangażowanie osób i podmiotów związanych z obszarem o szczególnej wartości dziedzictwa. Dlatego też planowane działania związane są ze wzmacnianiem roli “społeczności dziedzictwa” (heritage community) i udziału tej społeczności w kształtowaniu nowego sposobu użytkowania miejsc i obszarów.
Strona projektu: www.openheritage.eu.
2. SPOSÓB POROZUMIEWANIA SIĘ Z ORGANIZATOREM
Osobą uprawnioną do kontaktów z Uczestnikami Warsztatów jest: Katarzyna Sadowy, katarzyna.sadowy@ohpraga.pl .
Uczestnicy mogą kontaktować się z Organizatorem w celu zadania pytań na powyższy adres e-mail.
Zgłoszenia należy przesłać w formie cyfrowej wyłącznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na platformie PragaLAB www.ohpraga.pl
Zgłoszenia Uczestników w I etapie poprzez platformę nie będą widoczne dla nikogo poza Organizatorem. W trakcie trwania warsztatów Organizator przewiduje możliwość zadawania pytań zespołowi doradców i jury poprzez platformę, pytania i odpowiedzi będą widoczne wówczas dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników platformy i będą stanowiły element dyskusji dotyczący działań PragaLAB i dziedzictwa Pragi.
3. PRZEDMIOT, CEL, ZADANIA I ZAŁOŻENIA WARSZTATÓW
Przedmiotem Warsztatów jest zabytkowy zespół zabudowań położony przy ulicach: Stolarska, Letnia i Szwedzka, pod adresem ul. Stolarska 2/4. Założenie to składa się z budynku poprodukcyjnego dawnej piekarni i powiązanego z nim budynku o funkcji mieszkaniowej. Do zespołu przylega także niezabudowana część działki jednak nie wchodzi ona w zakres opracowania. Zespół objęty opracowaniem jest łącznie określany w Regulaminie jako PIEKARNIA. Zakres opracowania określony jest w załączniku nr 1. Opis oraz dokumentacja zdjęciowa zawarte są w załączniku nr 2.
Celem warsztatów jest wypracowanie modeli nowego sposobu funkcjonowania PIEKARNI i przywrócenie do życia opuszczonego budynku z zachowaniem jego tożsamości.
Proponowane przez uczestników rozwiązania muszą obejmować:
1. Identyfikację wartości dziedzictwa PIEKARNI. Należy (1) zidentyfikować i opisać elementy dziedzictwa materialnego, sposób ich ochrony i adaptacji (2) zidentyfikować krąg interesariuszy PIEKARNI, którzy mogą lub stanowią potencjalną wspólnotę dla której zachowanie i adaptacja PIEKARNI ma lub może mieć istotne znaczenie (3) zidentyfikować i opisać wartości dziedzictwa niematerialnego PIEKARNI.
2. Określenie programu funkcjonalnego (zgodnie z wytycznymi z załączniku nr 3) należy wskazać istotne powiązania z otoczeniem PIEKARNI (w szerszym obrysie wskazanym w załączniku nr 1). Proponowane funkcje muszą wzmocnić potencjał lokalny Pragi, zwłaszcza Nowej Pragi, w wymiarze społecznym i gospodarczym.
3. Propozycje rozwiązań architektonicznych.
4. Propozycje modeli lub modelu inwestowania i późniejszego zarządzania PIEKARNIĄ. Powinny one zawierać kosztorys nakładów oraz kosztów eksploatacji; uproszczony biznesplan; informacje o zarządzaniu obiektem. Proponowane rozwiązania (1) muszą uwzględniać ograniczone nakłady na realizację inwestycji w tym inne źródła finansowania nakładów inwestycyjnych niż środki publiczne w tym m. st. Warszawy, (2) muszą zapewniać samowystarczalność utrzymania obiektów i ponoszenie kosztów bieżących z prowadzonej w PIEKARNI działalności (3) mogą zakładać etapowanie działań, tj. finansowanie kolejnych etapów inwestycji i rozwoju działalności dzięki realizacji proponowanych działań. Wówczas model może zakładać reinwestowanie wypracowanych środków po realizacji pierwszej fazy adaptacji, w kolejne fazy procesu.
Poszukiwane są rozwiązania, które:
- w nowatorski, współczesny sposób prezentują materialne i niematerialne dziedzictwo Pragi zwłaszcza Nowej Pragi.
- wskazują metody i narzędzia współpracy międzysektorowej (instytucji sektora publicznego, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych)
- zapewniają stabilność finansową proponowanych funkcji, jednak w ramach zasad ekonomii społecznej, tj. przedsięwzięć, w których wymiar społeczny dominuje nad maksymalizacją zysku z przedsięwzięcia
- mają charakter klastrowy, tj. mogą potencjalnie wzmocnić współpracę pomiędzy podmiotami już działającymi na Pradze i w Warszawie
- mają charakter związany z zasadami circular economy, tj. ograniczania zużycia zasobów, trwałości dóbr, naprawy dóbr, prawa do naprawy i innych rozwiązań wdrażanych przez UE (linki do istotnych dokumentów i programów UE w załączniku nr 5).
Warsztaty prowadzone są w ramach jednego z 6 laboratoriów projektu OpenHeritage – PragaLAB, które skupia się na Pradze, a w szczególności na obszarze Nowej Pragi. PragaLAB to przestrzeń eksperymentu, w której poszukujemy efektywnych sposobów łączenia praskiego dziedzictwa (materialnego i niematerialnego) z rozwojem lokalnej gospodarki, szukamy konkretnych rozwiązań pozwalających ograniczyć bariery dla rozwoju inicjatyw. Punktem wyjścia jest praskie niematerialne i materialne dziedzictwo związane z pracą i jej tradycjami.
Opracowywane modele powinny łączyć aktualne i współczesne działania związane z pracą (zwłaszcza twórczą, wytwórczą, naprawczą i artystyczną) z tradycjami i dziedzictwem Pragi, zarówno materialnym (architektura i urbanistyka), jak i niematerialnym (tradycje robotnicze, rzemieślnicze, produkcyjne, handlowe, przedsiębiorcze, artystyczne).
Formuła warsztatów nie zakłada zachowania anonimowości uczestników. Zarówno zgłoszenie do warsztatów, jak i udział w nich jest jawny, tj. tożsamość autorów zgłoszeń jest znana jury, a tożsamość uczestników wybranych do udziału w Warsztatach będzie ogłoszona po ich wyborze. Celem warsztatów nie jest wybór jednego najlepszego rozwiązania, ale prezentacja innowacyjnych propozycji i rozwiązań, pomysłów i poglądów i opracowanie programów, które mogą stać się w przyszłości podstawą lub inspiracją do wdrożeń dla m. st. Warszawy oraz dla działań innych podmiotów obecnych lub chcących działać na Pradze. Na podstawie zaproponowanych przez uczestników rozwiązań dla wybranej lokalizacji Jury warsztatów opracuje ogólne wskazania i rekomendacje dla podobnych obiektów i zespołów.
4. FORMA WARSZTATÓW
Warsztaty zorganizowane są w formie dwuetapowej. W pierwszym etapie prowadzony jest nabór Uczestników na podstawie zgłoszeń. Kryteria oceny zawarte są w punkcie 8 regulaminu.
Na podstawie zgłoszeń wyłonionych zostanie 2 Uczestników (zespoły projektowe), których zadaniem w drugim etapie warsztatów będzie opracowanie autorskiego programu adaptacji w zakresie architektonicznym, gospodarczym i społecznym, z uwzględnieniem zidentyfikowanych wartości dziedzictwa budynku PIEKARNI. Z każdym zespołem zawarta zostanie umowa na wykonanie opracowania programu (wzór wg. załącznika nr 4) i każdy zespół otrzyma za swoją pracę jednakowe wynagrodzenie.
Organizator zaprasza do składania zgłoszeń Uczestników spełniających wymagania określone w Regulaminie w punkcie 8. Uczestnicy niespełniający wymagań określonych w Regulaminie podlegają wykluczeniu.
Warsztaty prowadzone są w języku polskim. Zgłoszenia oraz koncepcje projektowe, a także dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału oraz wszystkie informacje, zawiadomienia, oświadczenia i dokumenty muszą być składane w języku polskim. Dokumenty sporządzone w języku obcym składać należy wraz z tłumaczeniem na język polski.
Materiały i informacje związane bezpośrednio z organizacją warsztatów są przygotowane przez Organizatora w języku polskim. Materiały dotyczące projektu OpenHeritage, strona internetowa projektu oraz wybrane dokumenty udostępnianie uczestnikom są dostępne w języku angielskim. Platforma www.ohpraga.pl prowadzona jest w języku polskim i częściowo w języku angielskim.
W przypadku uczestnictwa w spotkaniach specjalistów, biegłych lub doradców – przedstawicieli konsorcjum OpenHeritage spotkania robocze mogą być organizowane w języku angielskim, bez udziału tłumacza.
5. RAMOWY HARMONOGRAM WARSZTATÓW
I ETAP
Ogłoszenie warsztatów:13 listopda 2019 r.
Początek listopada 2019
Nabór zgłoszeń
Do 12 grudnia 2019 do godz. 23.59 CET
Ogłoszenie wybranych 2 zespołów projektowych
13 - 18 grudnia 2019
II ETAP
I spotkanie robocze jury, doradców i zespołów projektowych
styczeń 2019 w godzinach: 17.00 – 19.00
II spotkanie robocze jury, doradców i zespołów projektowych
styczeń 2020,
III spotkanie robocze jury, doradców i zespołów projektowych
marzec 2020
Złożenie prac przez zespoły projektowe
7 maja 2020
Wskazane powyżej terminy mogą ulec zmianie. O zmianie terminów Organizator niezwłocznie poinformuje Uczestników warsztatów oraz zamieści stosowną informację na stronie internetowej: http://ohpraga.pl oraz http://sarp.warszawa.pl/warsztaty/.
W uzasadnionych przypadkach Organizator może w każdym czasie przed upływem terminu składania zgłoszeń lub terminu składania gotowych koncepcji programu zmienić treść Regulaminu. Dokonaną w ten sposób zmianę Organizator przekazuje Uczestnikom na stronie internetowej http://ohpraga.pl oraz http://sarp.warszawa.pl/warsztaty/, a także przesyła na adresy mailowe podane przez zespoły projektowe zakwalifikowane do II etapu.
6. JURY I ZESPÓŁ DORADCZY
W warsztatach uczestniczą, poza zespołami projektowymi dwa zespoły: jury oraz zespół doradczy.
Zadania członków jury to:
- przygotowanie i/lub opiniowanie regulaminu oraz ewentualnych zmian w nim wprowadzanych
- ocena zgłoszeń uczestników
- wskazanie dwóch zespołów wybranych do udziału w warsztatach wraz z uzasadnieniem wyboru
- udział w spotkaniach z zespołami projektowymi, ocena propozycji tych zespołów, opiniowanie propozycji, zgłaszanie uwag i komentarzy
- udział w opracowaniu podsumowania warsztatów.
Zadania zespołu doradczego to:
- opiniowanie regulaminu oraz ewentualnych zmian w nim wprowadzanych
- udział w spotkaniach z zespołami projektowymi, ocena propozycji tych zespołów, opiniowanie propozycji, zgłaszanie uwag i komentarzy.
Skład jury:
- Katarzyna Sadowy (PragaLAB, przewodnicząca zespołu)
- Maciej Czeredys (PragaLAB, zastępca przewodniczącej zespołu)
- Dominika Brodowicz (PragaLAB)
- Małgorzata Dembowska (pracownia WXCA, OW SARP)
- Marlena Happach (dyrektor, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy)
- Michał Olszewski (wiceprezydent m. st. Warszawy)
- Michał Krasucki (dyrektor, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków)
- Agnieszka Lizis (Biuro Rozwoju Gospodarczego m. st. Warszawy)
- Beata Wrońska-Freudenheim (zastępca dyrektora, Biuro Polityki Lokalowej m. st. Warszawy)
Skład zespołu doradczego:
- Piotr Jędras (stowarzyszenie NÓW. Nowe Rzemiosło, KŁOSY)
- Adam Lisiecki (Muzeum Warszawskiej Pragi)
- Olga Milczyńska (stowarzyszenie NÓW. Nowe Rzemiosło, August Design Studio)
- Katarzyna Wrońska (Biuro Rozwoju Gospodarczego m. st. Warszawy).
W toku prowadzenia Warsztatów mogą zostać powołani także inni rzeczoznawcy, biegli, doradcy, eksperci lub konsultanci, w szczególności partnerzy konsorcjum OpenHeritage.
7. PRAWA AUTORSKIE, DANE OSOBOWE ORAZ POSZANOWANIE PRAC OSÓB TRZECICH
Warsztaty prowadzone będą z poszanowaniem autorskich praw majątkowych i osobistych Uczestników zgodnie z ustawą z dn. 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Szczegółowe warunki przeniesienia praw autorskich określa treść zgłoszenia oraz wzór umowy (załącznik nr 4).
W I i II etapie warsztatów Uczestnicy zobowiązują się do ujawnienia wszystkich autorów i współautorów utworów, które zostaną przekazane Zamawiającemu oraz uzyskania ich zgody na wykorzystanie i dysponowanie utworami w sposób opisany w Regulaminie i jego załącznikach, przekazanie utworów, w formie określonej w regulaminie dla I i II etapu warsztatów oznacza przekazanie Zamawiającemu:
- własności wszystkich egzemplarzy utworów,
- autorskich praw majątkowych do nieograniczonego w czasie i przestrzeni korzystania z prac,
- udzielenie Organizatorowi prawa do wykonywania autorskich praw zależnych w celu publikowania wyników warsztatów, upowszechniania ich i raportowania zgodnie z zasadami realizacji projektu OpenHeritage. Organizator będzie dążył do autoryzacji przez Uczestników wszystkich publikowanych treści.
Utwory, które powstaną w ramach I etapu warsztatów przekazywane są Zamawiającemu nieodpłatnie, natomiast wynagrodzenie za przekazanie własności wszystkich egzemplarzy utworów oraz majątkowych i zależnych praw autorskich do utworów, które powstaną w ramach II etapu, jest zawarte w wynagrodzeniu, o którym mowa w punkcie nr 14 Regulaminu.
Wszyscy autorzy i współautorzy utworów, które powstaną wyniku realizacji I i II etapu warsztatów zachowują prawo do wykorzystywania utworów, których są autorami lub współautorami do celów naukowych, dydaktycznych oraz prezentacji swojego dorobku w sposób przez siebie wybrany, bez ograniczeń czasowych i terytorialnych.
Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania praw autorskich i praw pokrewnych osób trzecich i mogą korzystać z utworów chronionych tylko w granicach dozwolonego użytku.
Uczestnicy wyrażają zgodę na wykorzystanie ich wizerunku oraz danych osobowych w celu publikowania informacji o warsztatach i ich wynikach.
Administratorem danych osobowych Uczestników jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa, telefon 22 826 74 39 e-mail: rodo@sarp.warszawa.pl (dalej „Administrator”), dane Administrator będzie przetwarzał w celu wykonania zawartych z Uczestnikami umów, dane będą przetwarzane przez dziesięć pełnych lat kalendarzowych od dnia wykonania umów. Ich podanie jest dobrowolne, jednak konieczne dla zawarcia i wykonania umów, podstawę dla przetwarzania stanowi art. 6 ust. 1 c) RODO. Uczestnicy przez cały okres przetwarzania danych osobowych będą mieli prawo dostępu do swoich danych osobowych i żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych, oraz, że prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego - do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Uczestnicy warsztatów zgadzają się do przestrzegania zasad etycznych projektu OpenHeritage, które zawarte są w załączniku nr 6. Zasady te obowiązują także Organizatora w stosunku do Uczestników.
8. WARUNKI UCZESTNICTWA W WARSZTATACH
Uczestnikiem Warsztatów może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Warunkiem udziału jest utworzenie zespołu, złożonego z przynajmniej trzech osób, spośród których:
1. co najmniej jedna osoba posiada wiedzę i kwalifikacje odpowiadające ukończeniu studiów magisterskich o kierunku architektura oraz min. jednoroczne doświadczenie w wykonywaniu zawodu architekta
2. co najmniej jedna osoba posiada wiedzę i kwalifikacje odpowiadające ukończeniu studiów magisterskich o kierunku ekonomia, zarządzanie lub z dziedzin pokrewnych oraz min. jednoroczne jednoroczne doświadczenie w wykonywaniu zawodu związanego z takim kierunkiem studiów
3. co najmniej jedna osoba posiada wiedzę i kwalifikacje odpowiadające ukończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych związanych z zagadnieniami ochrony dziedzictwa kulturowego oraz oraz min. jednoroczne jednoroczne doświadczenie w wykonywaniu zawodu związanego z takim kierunkiem studiów.
Ta sama osoba nie może być członkiem zespołów różnych Uczestników. W zespole jedna osoba może wykazać się wykształceniem lub doświadczeniem w dwóch dziedzinach wymienionych w powyższych punktach 1 lub 2 lub 3 do zespołu. Wówczas liczba członków zespołu może zostać uzupełniona o osobę o wybranym przez uczestników wykształceniu i doświadczeniu.
Wybór zespołów będzie dokonany na podstawie:
- zespół, skład i doświadczenie (30%)
- dotychczasowe projekty o zbliżonej tematyce (20%)
- krótkie uzasadnienie podjęcia tematu (tu ocena: wskazania najważniejszych zagadnień; zbieżności z celami projektu; nowatorstwa; prawdopodobieństwa wdrożenia) (50%).
Zgłoszenie do udziału w warsztatach należy przesłać wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy na platformie www.ohpraga.pl . Wszystkie niezbędne oświadczenia i informacje poświadczające spełnienie wymagań dotyczących uczestnika na tym etapie opiera się na oświadczeniu Uczestnika. Po wybraniu 2 zespołów projektowych Organizator może zażądać przedstawienia dokumentów poświadczających prawdziwość podanych informacji, w tym kopii dyplomów i/lub świadectw pracy lub dokumentów potwierdzających zatrudnienie w innej formie niż stosunek pracy.
Złożenie przez Uczestnika Warsztatów fałszywych lub stwierdzających nieprawdę informacji mających wpływ na wynik Warsztatów powoduje wykluczenie Uczestnika Warsztatów. Osoba lub osoby składające Zgłoszenie do udziału w Warsztatach ponoszą pełną odpowiedzialność za treść złożonego oświadczenia woli na zasadach określonych w art. 297 §1 kodeksu karnego.
Uczestnik ani żadna z osób uczestniczących z jego strony w opracowaniu zgłaszanej pracy nie może pozostawać w zawodowych lub rodzinnych relacjach zależności z członkami jury ani zespołu doradców lub w innych istotnych relacjach zależności z nimi mogących prowadzić do konfliktów interesów zagrażających bezstronności i neutralności ich działań lub wypowiedzi.
Uczestnicy ponoszą wszelkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem Zgłoszenia. Organizator Warsztatów nie przewiduje zwrotu tych kosztów.
W przypadku zakwalifikowania zespołu do II etapu warsztatów możliwe jest poszerzenie zespołu o dodatkowych uczestników. W takim przypadku nowy skład zespołu powinien zostać zgłoszony niezwłocznie Organizatorowi drogą mailową, nie później niż na dzień przed podpisaniem umowy, która stanowi załącznik nr 4 Regulaminu. Wycofanie z uczestnictwa w warsztatach członków zespołu, którzy brali udział w opracowaniu pracy w I etapie oznacza wycofanie całego zespołu. W sytuacji wyjątkowej (np. zdarzenia losowego) możliwe jest zastąpienie członka zespołu przez inną osobę, o co najmniej takich kwalifikacjach, jak w pierwotnym składzie zespołu. W przypadku, gdy osoba wycofana z zespołu była współautorem projektów czy opracowań podlegających ocenie konieczne jest wskazanie innych, odpowiadających treścią opracowań lub projektów.
9. TRYB NADESŁANIA I OCENA ZGŁOSZEŃ DO UCZESTNICTWA W WARSZTATACH - I ETAP
I etap warsztatów zorganizowany jest w formie naboru wyłącznie poprzez platformę PragaLAB. Zgłoszenie należy przygotować w formie formularza zgłoszeniowego.
Zespół projektowy może przesłać tylko jedno zgłoszenie do udziału w warsztatach.
Jury przygotuje listę rankingową z punktacją wszystkich zgłoszeń. Do II etapu zostaną zaproszone 2 zespoły projektowe ocenione najwyżej. Organizator wyznaczy również uczestników rezerwowych, którzy mogą wejść do II etapu w przypadku rezygnacji uczestników ocenionych najwyżej.
10. MATERIAŁY WYJŚCIOWE DLA ZESPOŁÓW PROJEKTOWYCH
Uczestnikom warsztatów zostaną udostępnione materiały niezbędne do opracowania koncepcji, które są przedmiotem warsztatów. W dniu ogłoszenia warsztatów zostaną udostępnione:
- opis PIEKARNI z uwzględnieniem wskazań związanych z jej ochroną konserwatorską (załącznik nr 2).
- wytyczne dotyczące zakładanych funkcji dla adaptacji PIEKARNI (załącznik nr 3)
- przykłady i inspiracje rozwiązań adaptive re-use pochodzące od partnerów OpenHeritage (w załącznik nr 5).
Po wyborze 2 zespołów projektowych zostaną im udostępnione dodatkowe materiały pochodzące z inwentaryzacji PIEKARNI, informacje dotyczące jej stanu technicznego, Organizator dołoży też starań, aby zorganizować wizję lokalną.
11. ZASADY, SPOSÓB I FORMA OPRACOWANIA PRACY WARSZTATOWEJ W II ETAPIE
Na opracowanie wymagane w II etapie składa się:
CZĘŚĆ OPISOWA o maksymalnej objętość tekstu: 40 tys. znaków zawierająca:
- Identyfikację wartości dziedzictwa PIEKARNI. Należy (1) zidentyfikować i opisać elementy dziedzictwa materialnego, sposób ich ochrony i adaptacji (2) zidentyfikować krąg interesariuszy PIEKARNI, którzy mogą lub stanowią potencjalną wspólnotę dla której zachowanie i adaptacja PIEKARNI ma lub może mieć istotne znaczenie (3) zidentyfikować i opisać wartości dziedzictwa niematerialnego PIEKARNI.
- Określenie programu funkcjonalnego (zgodnie z wytycznymi z załączniku nr 3) należy wskazać istotne powiązania z otoczeniem PIEKARNI (w szerszym obrysie wskazanym w załączniku nr 1). Proponowane funkcje muszą wzmocnić potencjał lokalny Pragi, zwłaszcza Nowej Pragi, w wymiarze społecznym i gospodarczym.
- Propozycje modeli lub modelu inwestowania i późniejszego zarządzania PIEKARNIĄ. Powinny one zawierać kosztorys nakładów oraz kosztów eksploatacji; uproszczony biznesplan; informacje o zarządzaniu obiektem. Proponowane rozwiązania (1) muszą uwzględniać ograniczone nakłady na realizację inwestycji w tym inne źródła finansowania nakładów inwestycyjnych niż środki publiczne w tym m. st. Warszawy, (2) muszą zapewniać samowystarczalność utrzymania obiektów i ponoszenie kosztów bieżących z prowadzonej w PIEKARNI działalności (3) mogą zakładać etapowanie działań, tj. finansowanie kolejnych etapów inwestycji i rozwoju działalności dzięki realizacji proponowanych działań. Wówczas model może zakładać reinwestowanie wypracowanych środków po realizacji pierwszej fazy adaptacji, w kolejne fazy procesu.
CZĘŚĆ GRAFICZNA zawierająca:
- schematy pokazujące powiązania funkcjonalne z otoczeniem i ewentualny wpływ na pobliską przestrzeń publiczną
- rzuty i przekroje oraz wybrane detale pokazujące sposób zachowania, podkreślenia i nadania nowej wartości elementom zabytkowym i związanym z dziedzictwem
- rzuty i przekroje oraz wybrane detale obrazujące układ funkcjonalny PIEKARNI.
Wszystkie rysunki należy przedstawić w skali wybranej przez uczestników, umożliwiającej prawidłowe odczytanie przyjętych rozwiązań.
PREZENTACJA – w formacie pdf przygotowana na planowane spotkanie publiczne w maju lub czerwcu 2020.
MATERIAŁY DODATKOWE – Uczestnicy mogą złożyć dodatkowe materiały, które ich zdaniem są niezbędne do prawidłowego zilustrowania lub wyjaśnienia proponowanych rozwiązań.
Jako, że formuła Warsztatów nie zakłada anonimowości Uczestników, prace warsztatowe powinny zostać oznaczone/podpisane w sposób jasno wskazujący wszystkich autorów prac. Prace mogą uwzględniać wcześniejsze opracowania uczestników i/lub publikacje innych autorów pod warunkiem respektowania ich praw autorskich.
12. SPOSÓB I MIEJSCE SKŁADANIA PRAC WARSZTATOWYCH W II ETAPIE
Cześć opisowa i graficzna powinny być przygotowane w pliku pdf do druku w formacie A3 (w układzie poziomym) i przesłane na adres wskazany w punkcie 2 adres email Regulaminu w terminie określonym w harmonogramie. W przypadku ciężkich plików zalecane jest przesyłanie plików przez WeTransfer. Organizator może w trybie roboczym ustalić wspólnie z uczestnikami inny sposób przekazania materiałów, jeżeli będzie to uzasadnione wynikami prowadzonych prac.
Prace warsztatowe mogą złożyć wyłącznie uczestnicy zaproszeni do udziału w Warsztatach. W przypadku stwierdzenia, że praca warsztatowa została złożona przez Uczestnika nie zaproszonego do złożenia pracy warsztatowej lub jeśli Uczestnik Warsztatów występuje w więcej niż jednej pracy warsztatowej, taka praca lub prace zostaną uznane za nieważne. W takich okolicznościach Uczestnik Warsztatów lub Uczestnicy Warsztatów, zostaną wykluczeni z Warsztatów.
13. OCENA PRAC WARSZTATOWYCH - II ETAP
Formuła II etapu Warsztatów nie jest formułą konkursową. Jury dokona oceny prac wskazując wartości opracowanych koncepcji i ich ewentualne braki. Jury może wskazać najlepszą pracę, ale taka ocena pozostanie tylko wyrażoną opinią, bez wpływu na wysokość wynagrodzenia Uczestników II etapu Warsztatów.
14. WYNAGRODZENIE
Wybranym do II etapu uczestnikom Organizator przyzna wynagrodzenie ryczałtowe. Każdy z wybranych 2 zespołów projektowych podpisze z Organizatorem umowę (załącznik nr 4), w której zobowiąże się do uczestnictwa w II etapie warsztatów (w tym do uczestnictwa w spotkaniu organizacyjnym i wizji lokalnej w terminach określonych w harmonogramie) oraz przygotowania autorskiego programu przemian w określonym regulaminem terminie i formie.
Wynagrodzenie każdego zespołu wynosi 17 000,00 zł brutto i wypłacone zostanie w terminie 21 dni od przyjęcia opracowania. Łączna suma wynagrodzeń przewidzianych dla 2 wybranych do II etapu uczestników wynosi 34 000,00 zł.
15. PREZENTACJA WYNIKÓW WARSZTATÓW
Wyniki warsztatów będą prezentowane m.in., ale nie wyłącznie poprzez:
- stronę projektu OpenHeritage www.openheritage.eu
- stronę OW SARP https://sarp.warszawa.pl/
- stronę PragaLAB www.ohpraga.pl
- w raportach konsorcjum OpenHeritage dla Komisji Europejskiej
- podczas planowanego spotkania publicznego Architektura Pracy #2 w maju 2020
- w publikacji w formie papierowej oraz pdf w języku polskim.
Wyniki warsztatów mogą być także prezentowane poprzez media społecznościowe, w publikacjach naukowych, w publikacjach popularyzatorskich oraz poprzez inne środki przekazu w ramach upowszechniania wiedzy o projekcie OpenHeritage. Publikacja prezentująca pełne lub wybrane wyniki warsztatów może także ukazać się w języku angielskim.
Cała odpowiedzialność za treści zawarte materiałach związanych z warsztatem ponoszą autorzy. Treści tych nie należy traktować jako opinii wyrażanych przez Unię Europejską. Ani EASME ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania tych treści.
ZAŁĄCZNIKI DO REGULAMINU WARSZTATÓW
- Zakres opracowania
- opis PIEKARNI wraz z dokumentacją zdjęciową
- wstępne wytyczne funkcjonalne
- wzór umowy jaka zostanie zawarta z uczestnikami II etapu warsztatów
- linki do istotnych stron internetowych, w tym dokumentów UE
- zasady etyczne projektu OpenHeritage
Share: