/REGULAMIN KONKURSU MADE IN PRAGA
REGULAMIN KONKURSU MADE IN PRAGA
na współpracę z PRAGA LAB w ramach projektu OpenHeritage (dalej „KONKURS”)
1.INORMACJE O ORGANIZATORZE KONKURSU.
1.1 Działając w ramach konsorcjum projektu Open Heritage (pełna nazwa projektu w jęz.angielskim - Organizing, Promoting and Enabling Heritage Re-use through Inclusion, Technology, Access, Governance and Empowerment), finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu badań i innowacji Horyzont 2020, grant nr 776766, organizatorem konkursu jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich z siedzibą przy ul. Foksal 2, 00-360 Warszawa (zwanym dalej OWSARP).
1.2 W ramach projektu Open Heritage realizowane jest przedsięwzięcie pod nazwą PRAGA LAB. Jest to eksperymentalne laboratorium (dalej Lab), które rozpoczęło działalność w czerwcu 2019 r. i będzie funkcjonowało do maja 2021 r. Lab ma na celu testowanie rozwiązań, które mają wspomóc wybrane obiekty, obszary i podmioty lub osoby, których działania związane są z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym, które jest zaniedbane, zapomniane lub nieużytkowane na obszarze warszawskiej Pragi Północ.
2.CEL KONKURSU
2.1.Celem konkursu jest wyłonienie do współpracy z PRAGA LAB do 2 podmiotów będących:
mikro lub małymi przedsiębiorcami lub
artystą/artystką tworzącą indywidualnie lub
grupą artystyczną lub
osobą fizyczną planującą rozpoczęcie działalności.
2.2. W konkursie mogą brać udział osoby i organizacje, których główna prowadzona lub planowana działalność to:
Twórczość artystyczna (w dowolnej dziedzinie)
Produkcja (wytwarzanie lub przetwarzanie)
Naprawa rzeczy
Kawiarnia rzemieślnicza (kawiarnia w której odbywa się produkcja żywności,np. pieczenie pieczywa i/lub ciast, palenie kawy itp. czemu towarzyszy możliwość konsumpcji na miejscu)
2.3.W konkursie mogą brać udział osoby i organizacje, których główna prowadzona lub planowana działalność ma miejsce na Pradze Północ, a w szczególności na Nowej Pradze.
2.4.Celem konkursu jest lepsze powiązanie lokalnej gospodarki oraz działalności artystycznej z dziedzictwem materialnym i niematerialnym Pragi w tym wzmocnienie i wsparcie powyższych podmiotów poprzez:
udział w szkoleniach, warsztatach, spotkaniach z mentorami
uzyskanie indywidualnego wsparcia w ramach doradztwa przy opracowaniu planu przyszłego działania, budowy marki, zarządzaniu finansami
kontakty lokalne i międzynarodowe - pozyskanie nowych partnerów, współpracowników, odbiorców, mentorów.
wsparcie promocyjne na poziomie lokalnym, ponadlokalnym w tym europejskim.
pomoc w pozyskaniu środków poprzez crowdfunding
otrzymanie bezpośredniego wsparcia finansowego w realizacji działań.
3.PODSTAWY PRAWNE PROWADZENIA KONKURSU.
3.1.Konkurs jest przyrzeczeniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa polskiego (kodeksu cywilnego). Organizator konkursu przyrzeka realizację wsparcia określonego w pkt. 2.2 z zastrzeżeniem, iż decyzja o szczegółowym zakresie wsparcia dla danego podmiotu będzie ustalana indywidualnie w zależności od oceny zgłoszenia.
3.2.Konkurs jest prowadzony na podstawie niniejszego Regulaminu konkursu, zwanego dalej „Regulaminem”.
4.SPOSÓB KOMUNIKACJI Z ORGANIZATOREM KONKURSU.
4.1.Korespondencję w sprawie konkursu należy kierować wyłącznie za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej konkursu tj. www.ohpraga.pl
4.2.Organizator konkursu będzie komunikował się z Uczestnikami konkursu wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej konkursu - platformy www.ohpraga.pl.
4.3.Organizator przewiduje organizację spotkania lub spotkań informacyjno – konsultacyjnych, przy czym weźmie pod uwagę zgłaszanie takiego zapotrzebowania przez uczestników konkursu. O miejscu i terminach spotkań Organizator będzie informował poprzez stronę www.ohpraga.pl z co najmniej 5-dniowym wyprzedzeniem.
5.WYJAŚNIANIE TREŚCI REGULAMINU KONKURSU
5.1.Uczestnicy mogą zwracać się z zapytaniami do Organizatora konkursu za pośrednictwem platformy www.ohpraga.pl w terminach wskazanych w pkt. 7.1 tj. w Harmonogramie konkursu.
5.2.Udzielone przez Organizatora konkursu wyjaśnienia oraz ewentualne uzupełnienia lub zmiany w Regulaminie Konkursu są wiążące dla wszystkich Uczestników z chwilą ich zamieszczenia na platformie www.ohpraga.pl
6.FORMA KONKURSU.
6.1.Konkurs jest konkursem dwuetapowym, otwartym.
6.2.Uczestnicy konkursu zgłaszają swoje uczestnictwo w Konkursie poprzez rejestracje na platformie www.ohpraga.pl oraz prawidłowe wypełnienie i przesłanie zgłoszenia.
6.3.Komunikacja pomiędzy Uczestnikami, a Organizatorem konkursu będzie prowadzona w języku polskim.
7.HARMONOGRAM KONKURSU
7.1.Harmonogram konkursu przedstawiono poniżej:
Udostępnienie na platformie www.ohpraga.pl regulaminu konkursu - 22 lipca 2019 r.
Rejestracja uczestników konkursu za pośrednictwem formularza umieszczonego na platformie www.ohpraga.pl do 16 września 2019 r.
Zadawanie pytań dotyczących konkursu na platformie www.ohpraga.pl od 22 lipca do 5 sierpnia oraz od 28 sierpnia do 9 września 2019 r.
Zamieszczanie na platformie www.ohpraga.pl odpowiedzi na pytania
Zamieszczanie odpowiedzi nie później niż w ciągu 10 dni od zadania pytania i także nie później niż do 13 września 2019
Najpóźniejszy termin nadesłania zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy na www.ohpraga.pl - 16 września 2019 r. godz. godz.23:59 CET
Posiedzenie Komisji konkursowej i zakończenie Etapu 1 - 19 września 2019 r.
Rozmowy z zaproszony kandydatami w ramach Etapu 2 - 25-27 września 2019 r.
Ogłoszenie wyników konkursu 30 września 2019 r.
7.2. Wskazane powyżej w pkt 7.1 daty i godziny są datami i godzinami obowiązującymi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej tj. wg czasu środkowo europejskiego CET.
8.WSPARCIE W KONKURSIE
8.1.Organizator konkursu przyzna wsparcie określone w pkt. 2.4 w okresie 6 miesięcy od daty podpisania umowy z uczestnikiem.
8.2.O rodzaju i wysokości wsparcia decyduje Komisja Konkursowa w oparciu o kryteria oceny wskazane w Regulaminie Konkursu w pkt. 12.2.
8.3.Ogłoszenie o wynikach konkursu zostanie opublikowane na stronie internetowej konkursu. Organizator zawiadomi również bezpośrednio Uczestników konkursu, którzy przesłali zgłoszenia.
9.KOMISJA KONKURSOWA
9.1.Komisja konkursowa składa się z (w kolejności alfabetycznej):
Dominika Brodowicz (Open Heritage, OW SARP, przewodnicząca Komisji)
Maciej Czeredys (Open Heritage, OW SARP)
Katarzyna Sadowy (Open Heritage, OW SARP)
Piotr Sawicki (Biuro Rozwoju Gospodarczego m. st. Warszawy)
9.2.Do zadań Komisji należy w szczególności:
Ocena zgłoszeń uczestników pod względem formalnym i merytorycznym według kryteriów określonych w regulaminie
Utworzenie listy partnerów Praga Lab według kolejności ocen ze wskazaniem co najmniej jednego uczestnika do podpisania umowy w październiku 2019 r.
Stworzenie rekomendacji dla Praga Lab oraz wskazanych uczestników dotyczących zakresu i celów współpracy.
9.3.Ponadto do zadań wybranych członków Komisji należy:
przyjmowanie pytań od Uczestników konkursu i rozsyłanie odpowiedzi na pytania,
prowadzenie dokumentacji dotyczącej Konkursu,
prowadzenie korespondencji z Uczestnikami konkursu w imieniu Organizatora konkursu i Komisji Konkursowej,
powiadomienie uczestników konkursu o rozstrzygnięciu Konkursu,
czuwanie w imieniu Organizatora konkursu nad zgodnością przebiegu konkursu z regulaminem konkursu i innymi wymogami wynikającymi z przepisów prawa.
10.UCZESTNICTWO W KONKURSIE
10.1.Konkurs adresowany jest do wszystkich osób spełniających wymagania uczestnictwa określone w pkt. 2.1-2.3 Regulaminu Konkursu.
10.2.W konkursie mogą brać udział Uczestnicy, którzy nie są członkami zespołu PRAGA LAB.
10.3.Uczestnikiem konkursu może być każdy, kto:
jest niezależny od organizatora konkursu;
jest niezależny od komisji konkursowej;
ma co najmniej 18 lat,
nie podlega wykluczeniu z udziału w konkursie.
10.4.Wykluczonym z uczestnictwa w konkursie, kto:
jest pracownikiem lub współpracownikiem Organizatora konkursu;
jest członkiem zespołu PRAGA LAB;
wykonywał bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem konkursu;
w stosunku do Organizatora Konkursu, członków Komisji konkursowej pozostaje w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub są związane z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
pozostaje z Organizatorem Konkursu lub członkami Komisji konkursowej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości, co do bezstronności tych osób.
10.5.Każdy Uczestnik może dokonać więcej niż jednego zgłoszenia, indywidualnie lub razem z innymi uczestnikami.
10.6.Dopuszcza się zmiany składu zespołu uczestnika konkursu do etapu rozmowy z Komisją.
11.REJESTRACJA ZGŁOSZENIA
11.1.Zgłoszenie poprzez przesłanie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej konkursu drogą elektroniczną w terminach określonych w harmonogramie konkursu.
12.OCENA ZGŁOSZEŃ
12.1.Oceny zgłoszeń dokonuje Komisja Konkursowa na posiedzeniach zamkniętych.
12.2.Kryteria oceny zgłoszeń:
Zgodność działalności z obszarami wskazanymi w pkt. 2.2.
Związek działalności z materialnym (architektonicznym i/lub urbanistycznym) dziedzictwem Pragi (m. in. lokalizacja, wykorzystanie miejsc, które wcześniej również były związane z pracą i/lub produkcją; dbałość o wartości architektoniczne lokalu lub budynku, w którym jest prowadzona działalność, zapewnienie poprzez prowadzenie działalności odbiorcom do miejsc, budynków i lokali na Pradze o wysokiej wartości dziedzictwa)
Związek z działalności z niematerialnym dziedzictwem Pragi (przede wszystkim pracą i produkcją oraz społecznością lokalną), ale związek tworzone we współczesny, aktualny sposób
Społeczny wymiar działalności (m. in. dobra i usługi adresowane do różnych grup społecznych, włączający społecznie charakter działalności, działalność, której celem jest nie tylko zysk, ale także wartości społeczne - ekonomia społeczna)
Środowiskowy wymiar działalności (działalność związana z ograniczaniem nadmiernej konsumpcji i marnotrawstwa, np. produkcja dóbr trwałych i dobrej jakości; naprawa dóbr i przedłużanie możliwości korzystania z nich, stosowanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy)
Możliwość zapewnienia trwałości ekonomicznej prowadzonej lub planowanej działalności (z założeniem wsparcia dla opracowania takiego modelu w razie potrzeby)
Kryteria wymienione powyżej są rozpatrywane całościowo i łącznie decydują o ocenie zgłoszenia.
12.3.Ocena będzie dokonywana na podstawie informacji zawartych w zgłoszeniu w I etapie, a w II etapie (dla zaproszonych Uczestników) na podstawie informacji pozyskanych podczas rozmowy.
12.4.Do II etapu konkursu Komisja Konkursu zakwalifikuje maksymalnie sześciu spośród Uczestników konkursu, którzy przesłali kompletne zgłoszenia w I etapie konkursu.
12.5.W II etapie konkursu Komisja przeprowadzi rozmowy z Uczestnikami. W 2019 r. planowane jest podpisanie umowy/umów z 1 lub 2 uczestnikami, którzy uzyskają najwyższe oceny, współpraca z kolejnymi uczestnikami może zostać podjęta w 2020 r.
Share