BAKERY
we are looking for unconventional models of heritage adaptive re-use in Praga
Przedmiotem warsztatów był zabytkowy zespół zabudowań położony na warszawskiej Pradze przy ulicach: Stolarska, Letnia i Szwedzka, pod adresem ul. Stolarska 2/4. Założenie składa się z budynku poprodukcyjnego dawnej piekarni i powiązanego z nim budynku o funkcji mieszkaniowej. Do zespołu przylega także niezabudowana część działki, która celowo nie została objęta zakresem opracowań warsztatowych. Cały zespół składający się z budynku produkcyjnego, budynku mieszkalnego i podwórza został określony jako Piekarnia i tak jest najczęściej przedstawiany w publikacji.
W ramach warsztatów szukano odpowiedzi na następujące pytania:
- Co w Piekarni jest wartościowe, warte zachowania i wyeksponowania? Poszukiwano elementów zarówno dziedzictwa materialnego, jak i niematerialnego.
- Kim są ludzie, dla których Piekarnia ma znaczenie i/lub może mieć znaczenie w przyszłości? Dla kogo Piekarnia jest (może być) ważna i dlaczego?
- W jaki sposób nowe funkcje Piekarni mogą zapewnić ciągłość praskiego dziedzictwa, a jednocześnie być ważne i potrzebne dzisiaj i w najbliższej przyszłości?
- Jakie są możliwości i potrzeby współpracy pomiędzy m.st. Warszawą, przedsiębiorcami i społecznością lokalną, żeby Piekarnia mogła dobrze funkcjonować?
Przyjęto także następujące założenia:
- Nowe funkcje powinny być związane z produkcją, twórczością i/lub wytwórczością oraz praktykami pokrewnymi (np. naprawianiem rzeczy).
- Nakłady na realizację inwestycji i utrzymanie Piekarni nie mogą pochodzić jedynie ze środków publicznych.
- Konieczna jest samowystarczalność finansowa w utrzymaniu obiektów i ponoszenie kosztów bieżących nowej, zaplanowanej działalności.
- Oprócz działalności komercyjnej Piekarnia powinna pełnić funkcje prospołeczne, a w szczególności mieć potencjał łączenia rożnych grup.
- W adaptacji Piekarni i w prowadzonej w niej działalności należy stosować zasady gospodarki cyrkularnej.
Warsztaty składały się z następujących etapów:
- Zaproszenie do współpracy osób specjalizujących się w temacie, którego dotyczą warsztaty, reprezentujących różne dziedziny i instytucje (październik 2019).
- Nabór zespołów projektowych (w minimalnym składzie: architekt/architektka, ekonomista/ekonomistka lub osoba z równoważną wiedzą z dziedziny pokrewnej, specjalista/specjalistka z dziedziny ochrony dziedzictwa kulturowego), które miały proponować nowe rozwiązania dla problemu postawionego w ramach warsztatów (listopad 2019).
- Wybór zespołów na podstawie doświadczenia oraz wstępnej koncepcji dotyczącej tematu warsztatów (grudzień 2019).
- Praca warsztatowa zespołów, jury i zespołu doradców, spotkania, dyskusje, opracowanie materiałów przez zespoły projektowe (styczeń – maj 2020).
- Analiza i wnioski jury i zespołu doradców (czerwiec 2020).
- Konsultacje z partnerami konsorcjum OpenHeritage (lipiec – sierpień 2020).
- Autoryzacja i ostateczna wersja rekomendacji (wrzesień 2020).
Do współpracy zaproszono dwa zespoły projektowe, które występowały jako mamArchitekci i Zaczyn. Ich zadanie polegało na opracowaniu modelu biznesowego oraz powiązanej z nim koncepcji adaptacji Piekarni, przy czym jeden z zespołów (mamArchitekci) poproszono o opracowanie rozwiązania dla modelu not-for-profit, a drugi (Zaczyn) not-only-for-profit.
Zapraszamy do lektury publikacji.