KONKURS MADE IN PRAGA
We empower local enterprenuership
REGULAMIN KONKURSU MADE IN PRAGA
na współpracę z PRAGA LAB w ramach projektu OpenHeritage (dalej „KONKURS”)
1.INORMACJE O ORGANIZATORZE KONKURSU.
1.1 Działając w ramach konsorcjum projektu Open Heritage (pełna nazwa projektu w jęz.angielskim - Organizing, Promoting and Enabling Heritage Re-use through Inclusion, Technology, Access, Governance and Empowerment), finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu badań i innowacji Horyzont 2020, grant nr 776766, organizatorem konkursu jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich z siedzibą przy ul. Foksal 2, 00-360 Warszawa (zwanym dalej OWSARP).
1.2 W ramach projektu Open Heritage realizowane jest przedsięwzięcie pod nazwą PRAGA LAB. Jest to eksperymentalne laboratorium (dalej Lab), które rozpoczęło działalność w czerwcu 2019 r. i będzie funkcjonowało do maja 2021 r. Lab ma na celu testowanie rozwiązań, które mają wspomóc wybrane obiekty, obszary i podmioty lub osoby, których działania związane są z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym, które jest zaniedbane, zapomniane lub nieużytkowane na obszarze warszawskiej Pragi Północ.
2.CEL KONKURSU
2.1.Celem konkursu jest wyłonienie do współpracy z PRAGA LAB do 2 podmiotów będących:
- mikro lub małymi przedsiębiorcami lub
- artystą/artystką tworzącą indywidualnie lub
- grupą artystyczną lub
- osobą fizyczną planującą rozpoczęcie działalności.
2.2. W konkursie mogą brać udział osoby i organizacje, których główna prowadzona lub planowana działalność to:
- Twórczość artystyczna (w dowolnej dziedzinie)
- Produkcja (wytwarzanie lub przetwarzanie)
- Naprawa rzeczy
- Kawiarnia rzemieślnicza (kawiarnia w której odbywa się produkcja żywności,np. pieczenie pieczywa i/lub ciast, palenie kawy itp. czemu towarzyszy możliwość konsumpcji na miejscu)
2.3.W konkursie mogą brać udział osoby i organizacje, których główna prowadzona lub planowana działalność ma miejsce na Pradze Północ, a w szczególności na Nowej Pradze.
2.4.Celem konkursu jest lepsze powiązanie lokalnej gospodarki oraz działalności artystycznej z dziedzictwem materialnym i niematerialnym Pragi w tym wzmocnienie i wsparcie powyższych podmiotów poprzez:
- udział w szkoleniach, warsztatach, spotkaniach z mentorami
- uzyskanie indywidualnego wsparcia w ramach doradztwa przy opracowaniu planu przyszłego działania, budowy marki, zarządzaniu finansami
- kontakty lokalne i międzynarodowe - pozyskanie nowych partnerów, współpracowników, odbiorców, mentorów.
- wsparcie promocyjne na poziomie lokalnym, ponadlokalnym w tym europejskim.
- pomoc w pozyskaniu środków poprzez crowdfunding
- otrzymanie bezpośredniego wsparcia finansowego w realizacji działań.
3.PODSTAWY PRAWNE PROWADZENIA KONKURSU.
3.1.Konkurs jest przyrzeczeniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa polskiego (kodeksu cywilnego). Organizator konkursu przyrzeka realizację wsparcia określonego w pkt. 2.2 z zastrzeżeniem, iż decyzja o szczegółowym zakresie wsparcia dla danego podmiotu będzie ustalana indywidualnie w zależności od oceny zgłoszenia.
3.2.Konkurs jest prowadzony na podstawie niniejszego Regulaminu konkursu, zwanego dalej „Regulaminem”.
4.SPOSÓB KOMUNIKACJI Z ORGANIZATOREM KONKURSU.
4.1.Korespondencję w sprawie konkursu należy kierować wyłącznie za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej konkursu tj. www.ohpraga.pl
4.2.Organizator konkursu będzie komunikował się z Uczestnikami konkursu wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej konkursu - platformy www.ohpraga.pl.
4.3.Organizator przewiduje organizację spotkania lub spotkań informacyjno – konsultacyjnych, przy czym weźmie pod uwagę zgłaszanie takiego zapotrzebowania przez uczestników konkursu. O miejscu i terminach spotkań Organizator będzie informował poprzez stronę www.ohpraga.pl z co najmniej 5-dniowym wyprzedzeniem.
5.WYJAŚNIANIE TREŚCI REGULAMINU KONKURSU
5.1.Uczestnicy mogą zwracać się z zapytaniami do Organizatora konkursu za pośrednictwem platformy www.ohpraga.pl w terminach wskazanych w pkt. 7.1 tj. w Harmonogramie konkursu.
5.2.Udzielone przez Organizatora konkursu wyjaśnienia oraz ewentualne uzupełnienia lub zmiany w Regulaminie Konkursu są wiążące dla wszystkich Uczestników z chwilą ich zamieszczenia na platformie www.ohpraga.pl
6.FORMA KONKURSU.
6.1.Konkurs jest konkursem dwuetapowym, otwartym.
6.2.Uczestnicy konkursu zgłaszają swoje uczestnictwo w Konkursie poprzez rejestracje na platformie www.ohpraga.pl oraz prawidłowe wypełnienie i przesłanie zgłoszenia.
6.3.Komunikacja pomiędzy Uczestnikami, a Organizatorem konkursu będzie prowadzona w języku polskim.
7.HARMONOGRAM KONKURSU
7.1.Harmonogram konkursu przedstawiono poniżej:
- Udostępnienie na platformie www.ohpraga.pl regulaminu konkursu - 22 lipca 2019 r.
- Rejestracja uczestników konkursu za pośrednictwem formularza umieszczonego na platformie www.ohpraga.pl do 16 września 2019 r.
- Zadawanie pytań dotyczących konkursu na platformie www.ohpraga.pl od 22 lipca do 5 sierpnia oraz od 28 sierpnia do 9 września 2019 r.
- Zamieszczanie na platformie www.ohpraga.pl odpowiedzi na pytania
- Zamieszczanie odpowiedzi nie później niż w ciągu 10 dni od zadania pytania i także nie później niż do 13 września 2019
- Najpóźniejszy termin nadesłania zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy na www.ohpraga.pl - 16 września 2019 r. godz. godz.23:59 CET
- Posiedzenie Komisji konkursowej i zakończenie Etapu 1 - 19 września 2019 r.
- Rozmowy z zaproszony kandydatami w ramach Etapu 2 - 25-27 września 2019 r.
- Ogłoszenie wyników konkursu 30 września 2019 r.
7.2. Wskazane powyżej w pkt 7.1 daty i godziny są datami i godzinami obowiązującymi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej tj. wg czasu środkowo europejskiego CET.
8.WSPARCIE W KONKURSIE
8.1.Organizator konkursu przyzna wsparcie określone w pkt. 2.4 w okresie 6 miesięcy od daty podpisania umowy z uczestnikiem.
8.2.O rodzaju i wysokości wsparcia decyduje Komisja Konkursowa w oparciu o kryteria oceny wskazane w Regulaminie Konkursu w pkt. 5.2.
8.3.Ogłoszenie o wynikach konkursu zostanie opublikowane na stronie internetowej konkursu. Organizator zawiadomi również bezpośrednio Uczestników konkursu, którzy przesłali zgłoszenia.
9.KOMISJA KONKURSOWA
9.1.Komisja konkursowa składa się z (w kolejności alfabetycznej):
- Dominika Brodowicz (Open Heritage, OW SARP, przewodnicząca Komisji)
- Maciej Czeredys (Open Heritage, OW SARP)
- Piotr Sawicki (BRG m. st. Warszawy)
9.2.Do zadań Komisji należy w szczególności:
- Ocena zgłoszeń uczestników pod względem formalnym i merytorycznym według kryteriów określonych w regulaminie
- Utworzenie listy partnerów Praga Lab według kolejności ocen ze wskazaniem co najmniej jednego uczestnika do podpisania umowy w październiku 2019 r.
- Stworzenie rekomendacji dla Praga Lab oraz wskazanych uczestników dotyczących zakresu i celów współpracy.
9.3.Ponadto do zadań wybranych członków Komisji należy:
- przyjmowanie pytań od Uczestników konkursu i rozsyłanie odpowiedzi na pytania,
- prowadzenie dokumentacji dotyczącej Konkursu,
- prowadzenie korespondencji z Uczestnikami konkursu w imieniu Organizatora konkursu i Komisji Konkursowej,
- powiadomienie uczestników konkursu o rozstrzygnięciu Konkursu,
- czuwanie w imieniu Organizatora konkursu nad zgodnością przebiegu konkursu z regulaminem konkursu i innymi wymogami wynikającymi z przepisów prawa.
10.UCZESTNICTWO W KONKURSIE
10.1.Konkurs adresowany jest do wszystkich osób spełniających wymagania uczestnictwa określone w pkt. 2.1-2.3 Regulaminu Konkursu.
10.2.W konkursie mogą brać udział Uczestnicy, którzy nie są członkami zespołu PRAGA LAB.
10.3.Uczestnikiem konkursu może być każdy, kto:
- jest niezależny od organizatora konkursu;
- jest niezależny od komisji konkursowej;
- ma co najmniej 18 lat,
- nie podlega wykluczeniu z udziału w konkursie.
10.4.Wykluczonym z uczestnictwa w konkursie, kto:
- jest pracownikiem lub współpracownikiem Organizatora konkursu;
- jest członkiem zespołu PRAGA LAB;
- wykonywał bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem konkursu;
- w stosunku do Organizatora Konkursu, członków Komisji konkursowej pozostaje w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub są związane z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
- pozostaje z Organizatorem Konkursu lub członkami Komisji konkursowej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości, co do bezstronności tych osób.
10.5.Każdy Uczestnik może dokonać więcej niż jednego zgłoszenia, indywidualnie lub razem z innymi uczestnikami.
10.6.Dopuszcza się zmiany składu zespołu uczestnika konkursu do etapu rozmowy z Komisją.
11.REJESTRACJA ZGŁOSZENIA
11.1.Zgłoszenie poprzez przesłanie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej konkursu drogą elektroniczną w terminach określonych w harmonogramie konkursu.
12.OCENA ZGŁOSZEŃ
12.1.Oceny zgłoszeń dokonuje Komisja Konkursowa na posiedzeniach zamkniętych.
12.2.Kryteria oceny zgłoszeń:
- Zgodność działalności z obszarami wskazanymi w pkt. 2.2.
- Związek z działalności z materialnym (architektonicznym i/lub urbanistycznym) dziedzictwem Pragi (m. in. lokalizacja, wykorzystanie miejsc, które wcześniej również były związane z pracą i/lub produkcją; dbałość o wartości architektoniczne lokalu lub budynku, w którym jest prowadzona działalność, zapewnienie poprzez prowadzenie działalności odbiorcom do miejsc, budynków i lokali na Pradze o wysokiej wartości dziedzictwa)
- Związek z działalności z niematerialnym dziedzictwem Pragi (przede wszystkim pracą i produkcją oraz społecznością lokalną), ale związek tworzone we współczesny, aktualny sposób
- Społeczny wymiar działalności (m. in. dobra i usługi adresowane do różnych grup społecznych, włączający społecznie charakter działalności, działalność, której celem jest nie tylko zysk, ale także wartości społeczne - ekonomia społeczna)
- Środowiskowy wymiar działalności (działalność związana z ograniczaniem nadmiernej konsumpcji i marnotrawstwa, np. produkcja dóbr trwałych i dobrej jakości; naprawa dóbr i przedłużanie możliwości korzystania z nich, stosowanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy)
- Możliwość zapewnienia trwałości ekonomicznej prowadzonej lub planowanej działalności (z założeniem wsparcia dla opracowania takiego modelu w razie potrzeby)
Kryteria wymienione powyżej są rozpatrywane całościowo i łącznie decydują o ocenie zgłoszenia.
12.3.Ocena będzie dokonywana na podstawie informacji zawartych w zgłoszeniu w I etapie, a w II etapie (dla zaproszonych Uczestników) na podstawie informacji pozyskanych podczas rozmowy.
12.4.Do II etapu konkursu Komisja Konkursu zakwalifikuje maksymalnie sześciu spośród Uczestników konkursu, którzy przesłali kompletne zgłoszenia w I etapie konkursu.
12.5.W II etapie konkursu Komisja przeprowadzi rozmowy z Uczestnikami. W 2019 r. planowane jest podpisanie umowy/umów z 1 lub 2 uczestnikami, którzy uzyskają najwyższe oceny, współpraca z kolejnymi uczestnikami może zostać podjęta w 2020 r.